با شعار نمی‌توان از مهاجرت روستائیان جلوگیری کرد
تاریخ : چهارشنبه 15 مهر 1394
نویسنده : مد یر
15 مهر روز روستا  نامگذاری شده است و چندیست که در اواسط مهر همایش ها و نشست هایی برگزار میشود .
همایش هایی که اکثرا خروجی مقید و مثبتی در بر ندارد بجز اتلاف وقت و بودجه برگزاری این تشکلات .
کاش یا اینگونه همایش ها برگزار نشود و یا اگر برگزار میشود افرادی که با مشکلات روستاها گریبانگیر هستند در این جلسات حضور داشته باشند .
و اگر قرار بر این باشد که مشکلات روستاها حل شود و روستاها دوباره جان تازه بگیرند باید همکاری مسولین دولت و روستاها از حالت تیرگی فعلی بیرون شود .
اهدافی که این همایش در بر داشته به شرح ذیل اعلام میگردد و اگر واقعا به نیمی از اهداف توجه شود قطعا روستاها دوباره مولد خواهند شد و این فقر و بیچارگی از روستاها خواهد رفت .

اهداف همایش :

1)         فراهم ساختن فرصتی مناسب در کشور برای تکریم روستائیان و ایجادتوجه به جایگاه و منزلت روستانشینان.

2)         پرداختن به فرهنگ روستاها به عنوان خاستگاه اصلی تمدن و فرهنگ اسلامی ـ ایرانی وتلاش برای ارج نهادن به آداب، سنن و فرهنگ اصیل روستائیان که متاسفانه امروزه به دلیل گسترش تکنولوژی و فن آوری جدید نه تنها کم رنگ شده بلکه با ورود  فرهنگ های غیربومی در معرض تهدید جدی  می باشد .

3)       معطوف نمودن توجه برنامه ریزان و مسئولین نظام به روستاها به عنوان قطب مولد کشور جهت حمایت های مادی و معنوی از روستا و گوشزد نمودن این نکته که حدود 50 درصد چرخه اقتصادی کشور بدست روستاییان است « نان روستا ، جان شهر» .

4)         ایجاد بالندگی و خودباوری در روستا و جلب اعتماد و دلبستگی بین روستائیان که بدانند مورد توجه نظام هستند.

5)         برجسته نمودن سهم جامعه روستایی در تولید ناخالص ملی ، استقلال و خودکفایی کشور.

6)         توجه بیش از پیش دستگاههای فرهنگی ملی به روستاها به دلیل اهتمام فعلی این دستگاهها به مسائل فرهنگی شهرها و بی توجهی به مشکلات فرهنگی روستاییان به عنوان 30درصد جمعیت کشور.

7)         نقش موثر روستاها در تحقق منویات مقام معظم رهبری در دهه عدالت وپیشرفت وتاثیر روستاها در کاهش مشکلات شهرها و حاشیه نشینی آن در صورت تقویت حیات روستاها و شکل گیری مهاجرت معکوس در کشور.

8)         تبیین جایگاه روستائیان در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان خاستگاه تولید .

9)         ارتباط دوسویه مسئولین با برگزیدگان جامعه روستایی و تبیین سیاست ها و اهداف نظام در بهبود شرایط زندگی در روستاها .

10)     خروج روستاییان از حاشیه مغلوب نسبت به شهرها و ورود آنها به وضعیت پویا و رو به رشد در فرهنگ کشور.

11)     شکل گیری فضای مناسب برای توجه مسئولان عالیرتبه نظام به روستاها و روستا نشینان ونقش ان در رفع مشکلات این اقشار با توجه به تمرگرایی حاکم بر کشور.

12)     کشف راهبردهای جدید جهت توسعه روستاها و رفع مشکلات این مناطق از دل سخنرانیهای ایراد شده.

13)     بهره برداری از فضای ایجاد شده در کشور به تبعیت از همایش برای پی گیری رفع محدودیت های قانونی موجود بر سر راه توسعه روستاها.

14)     معطوف کردن توجهات بین المللی به اهتمام ویژه نظام به امورات روستاییان.

15)     معطوف کردن فضای رسانه ای کشور به مشکلات وستاها و برنامه های مورد نظر برای خروج روستاها از وضعیت فعلی.

16)     شکل گیری فضای مناسب برای طرح راهکارهای خروج از مشکلات فعلی روستاها وبهره مندی از فضای هم اندیشی عمومی نخبگان کشور (منبعث از فضای همایش)جهت بهبود وضعیت روستاها.

17)     پایه گذاری همایشی سالانه که با استفاده از فرصت آن بتوان با فراخوان مقاله (در سالهای آتی)از دیدگاههای علمی اندیشمندان حوزه روستا در اقتصاد و فرهنگ بهره برد.

18)     شکل گیری بستری هدفمند به منظور ظهور و بروز فعالیتهای خلا قانه همکاران معاونت در یک همایش ملی و خارج شدن فعالیتها از قالب روز مره گی به فعالیتای میان مدت و بلند مدت و ایجاد فضای کار و فعالیت خلا قانه و مبتنی بر کار گروهی و فعالیت دست جمعی به منظور ارایه کار در قواره ملی.

19)     ایجاد اطمینان در روستاییان مهاجرت کرده به شهرها جهت ترغیب آنها به بازگشت به موطن اصلی از طریق پوشش مناسب برنامه ها توسط رسانه های مختلف گروهی (بالاخص رسانه ملی)در بازه مشخص زمانی (اقناع و ترغیب افکار عمومی پیرامون مزایای زندگی روستایی ).
بنده با توجه به مدت اندکی که با مسولین مختلف دولتی و ادارات در ارتباط بوده ام این نتیجه را گرفته ام که دولت بیشتر در شعار از روستاییان حمایت کرده و نه در عمل .

.  -  .

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین مطالب
   
داغ کن - کلوب دات کام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic