با شعار نمی‌توان از مهاجرت روستائیان جلوگیری کرد
تاریخ : چهارشنبه 15 مهر 1394
نویسنده : مد یر


به بهانه روز ملی روستا :

امروزه متاسفانه شاهد آن هستیم که روستاها کم کم از درون تهی و خالی می‌شوند و به تدریج نیروهای جوان روستایی جذب شهرها می‌شوند. از این منظر مراکز پژوهشی و دانشگاهی باید دلیل عدم پویایی بخش اقتصاد روستایی، ترک روستا و پناه آوردن به شهر را بررسی کنند.

چنان که می دانیم اقتصاد بیشتر کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما بر تولیدهای کشاورزی متکی است و فعالیت های کشاورزی هم غالبا در روستاها انجام می شود. به بیان دیگر، سرنوشت اغلب کشورهای جهان در هر دوره از تاریخ به سرنوشت روستاها بستگی داشته است. اساسا حوزه روستا به عنوان قاعده نظام سكونت و فعالیت ملی، نقش مهمی در توسعه ملی ایفا می كند، چرا كه توسعه پایدار سرزمین در گرو پایداری نظام روستایی به عنوان زیر نظام تشكیل دهنده نظام سرزمین است و پایداری فضاهای روستایی در ابعاد مختلف می تواند نقش موثری در توسعه منطقه ای و ملی داشته باشد.

حال اگر به دلایلی در روند پیشرفت و توسعه فضاهای روستایی وقفه ای ایجاد شود، به گونه ای كه نظام روستایی قادر به ایفای نقش سازنده خویش در نظام ملی و سرزمینی نباشد، در آن صورت آثار و پیامدهای مسایل روستایی در حوزه های شهری و در نهایت در كلیت سرزمین گسترش می یابد. از این رو باید به این موضوع اذعان نمود كه توسعه پایدار و یكپارچه ملی معطوف به توسعه پایدار در سطوح منطقه ای، شهری و روستایی است.

اگر می‌خواهیم توسعه ما توسعه پایدار باشد باید سهم قابل ملاحظه‌ای به توسعه روستاها اختصاص دهیم و این گونه نباشد که شاهد نابود و  خالی شدن روستاها باشیم. همچنین با ایجاد و انجام سیاست های غلط نباید اجازه داد که روستاها به باری برای شهرها و شهرهای بزرگ تبدیل شوند و این در حالی است که روستاها همیشه بار بزرگ مسئولیت را بر عهده داشته‌اند.

 امروزه اما متاسفانه شاهد آن هستیم که روستاها کم کم از درون تهی و خالی می‌شوند و به تدریج نیروهای جوان روستایی جذب شهرها می‌شوند. از این منظر مراکز پژوهشی و دانشگاهی باید دلیل عدم پویایی بخش اقتصاد روستایی، ترک روستا و پناه آوردن به شهر را بررسی کنند.

نقش پژوهش در توسعه همه جانبه و پایدار چنان برجسته و انکار ناپذیر است که می توان آن را بدون تردید نیروی محرک توسعه در تمام زمینه ها دانست. امروزه کشورهای در حال توسعه برای رسیدن به وضعیت کنونی کشورهای صنعتی و توسعه یافته چاره ای جز توجه به پژوهش و تحقیقات پایه ای ندارند. در این راستا، با توجه به نقش و جایگاه مهم شوراهای اسلامی شهر و روستا در توسعه و پیشرفت کشور، به نظر می رسد تا کنون در مجموع از ظرفیت عظیم شوراهای روستایی آن طور که باید در امور کشور استفاده بهینه نشده است. این در حالی است که در حال حاضر 117 هزار عضو در 38 هزار واحد شورایی در سراسر کشور فعال هستند که 35 هزار واحد شورایی مربوط به روستاهاست، که خود نشانگر جایگاه ویژه شوراهای روستایی در نظام شورایی کشور است. از این نظر، در کشور ما انجام پژوهش های علمی- کاربردی در جهت رفع مشکل های روستایی و زیر بنایی یکی از ضروریات در رابطه با توسعه روستایی و پایدار می باشد.

  در خصوص رفع بخشی از کمبود های فضای روستایی و بهبود توسعه روستایی، به نظر می رسد که نبود مفاهمه و اشتراک کلامی از مهم‌ترین عوامل جدایی نهادهای علمی از نهادهای اجرایی است.  چرا که هر‌گاه این تعامل وجود داشته است به موفقیت دست یافته‌ایم. ما معتقدیم که پژوهش و تحقیق، اساس و پایه حرکت فعالیت پایدار کشور را تشکیل می دهد. در پایان، اهداف و اولویت ها  را می توان به شرح زیر خلاصه نمود:  


-    تدوین اولویت های پژوهشی

-    آسیب شناسی عملکرد شوراها

-    آسیب شناسی اجتماعی-فرهنگی نواحی شهری و روستایی

-    آسیب شناسی اقتصادی نواحی شهری و روستایی

-    آسیب شناسی کالبدی و محیطی نواحی شهری و روستایی

-    ارتباط با مراکز پژوهشی و دانشگاه ها

-    جمع آوری و ایجاد بانک اساتید و پژوهشگران

-    هدایت پایان نامه های دانشجویی در راستای نیاز جامعه شورایی و مدیریت محلی

-    تدوین طرح های پژوهشی

-    برگزاری سلسله نشست ها با هدف مساله یابی موضوعات پژوهشی

-    ایجاد کمیته های راهبردی پژوهش

-    اشاعه نتایج پژوهش ها از طریق کتب و نشریات

درد دلی بود هر چند بی فایده چرا که برای مسولین بیان مشکلات و راهکارها از زبان ما همچون روضه تکراری میباشد که پای ان منبر همه خوابشان میبرد

گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من               انچه البته به جایی نرسد فریاد است
.  -  .

برچسب‌ها: روز ملی روستا , 15 مهر ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین مطالب
   
داغ کن - کلوب دات کام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات