با شعار نمی‌توان از مهاجرت روستائیان جلوگیری کرد
تاریخ : یکشنبه 13 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر

در سالروز ولادت امیر مومنان حضرت علی (ع) مراسم باشکوهی با دعوت مداحان برجسته شهرستان سبزوار از سوی دهیاری و شورای اسلامی برگو در روستا برگزار گردید. از حدود یکماه قبل از چند تن از مسولین از جمله نماینده مجلس جناب اقای سبحانی فر – ریاست اداره راه سبزوار – معاونت فرمانداری – رییس جهاد کشاورزی روداب – بخشدار روداب و امام جمعه محترم روداب جهت حضور در این مراسم دعوت بعمل آمد و در همین راستا دهیارران و شوراها و جمعی از اهالی روستاهای منطقه از قبیل بهارستان – خوشمردان – گرزگ – گرمک – سریش – بلوچخانه به برگو دعوت شدند .

پس از ارسال دعوتنامه ها چند مرتبه نیز بصورت تلفنی با مسولین تماس گرفته شد تا جهت حضورشان یاداوری شده باشد. از جمله چندین تماس با دفتر امام جمعه روداب جناب حاج اقا کیانی مقدم و دفتر مهندس سبحانی فرنماینده مردم سبزوار و همچنین مجددا در مراسم سالگرد پدر جناب اقای سبحانی فر حاضر شدیم و آنجا هم یکبار دیگر از ایشان دعوت بعمل آمد. و مطمئن از اینکه اگر دیگران هم نیایند امام جمعه روداب و مهندس سبحانی فر قطعا حضور خواهند یافت.

روز قبل و شب عید مجددا با تک تک دوستان تماس گرفته شد که یا با عدم پاسخگویی مواجه شدیم یا اینکه الان برایمان مشکلی پیش آمده اگر بتوانیم میاییم و یا خارج شدن تلفن مشترک مورد نظر از دسترس.

بالاخره با تماس های مکرر امام جمعه روداب پاسخ داد و با توجه به چندین مرتبه تماس و هماهنگی قبلی با دفتر ایشان حاج اقا کیانی اظهار داشتند که گمان کردند مراسم در روز دیگریست (در حالی که نامه ای مکتوب به دفتر ایشان ارسال شده) و در حال حاضر در منطقه نیستند و یکی از روحانیون خود را خواهند فرستاد که همین روحانی هم نیامد.

در تماس با رئیس دفتر مهندس سبحانی فر ایشان نیز فرمودند که در منطقه نیستند وبا خود نماینده تماس بگیرید خواهند آمد. تلفن خود نماینده تا ساعاتی زنگ میخورد و پاسخگو نبود و بعد از آن هم از دسترس خارج شد.

جمعیت زیادی از جمله شورای بخش روداب – دهیاران و شوراهای روستاهای اطراف – جمعی از اهالی روستاهای اطراف ساعتها چشم به جاده دوخته بودند تا شاید حداقل یک نفر از شش مسول دعوت شده تشریف بیاورند و در عین ناباوری هیچ کدام از مسولین نیامدند که نیامدند امیدواریم مسولین محترم توجیهی مناسب برای عدم حضورشان داشته باشندکه با توجه به شناختی که از تک تک مسولین داریم قصدشان عهد شکنی نبوده است.

بد نیست در همین زمینه احادیثی مرتبط به وفای به عهد را مجددا هم ما و هم مسولین محترم مرور نماییم تا نکند که خدای نکرده این احادیث در مورد ما صدق پیدا کند ..

 

احادیثی در مورد وفای به عهدمن كان یومن بالله من لم یرع عهوده و دممه ﴿رسول اكرم صل الله علیه و آله/ اصول كافی/ج٢/ص٣٦٤﴾
آنكس كه به خدا و روز قیامت ایمان دارد باید به وعده‌ای كه می‌دهد وفا كند

ما ایقن بالله من لم یرع عهوده و دممه ﴿حضرت علی علیه‌السلام/ غررالحكم/ص٣٦٦﴾
كسی كه عهد و پیمان خود را رعایت نكرد، به خدای سبحان یقین نیاورده است.


لا تعتمد علی موده من لا یوفی بعهده ﴿حضرت علی علیه‌السلام/ غررالحكم/ص٣٢٤﴾
بر دوستی كسی كه به عهد و پیمان خود وفا نمی‌كند اعتماد نكن


ان العهود قلائد فی الاعناق الی یوم القیامه فمن وصلها وصله الله و من نقضها خذله الله ﴿حضرت علی علیه‌السلام/میزان الحكمه/ج٧/ ص٤٩﴾
همانا عهد و پیمانها گردن بندهایی هستند در گردن‌ها تا روز قیامت. كسی كه پیوند آنها را نگهدارد ﴿وفای به عهد كند﴾، خداوند او را به مقصود می‌رساند و كسی كه آن عهدها را بشكند، خداوند او را به خودش واگذارد.


اذا نقضوا العهد سلط الله علیهم هدوهم﴿حضرت علی علیه‌السلام/بحارالانوار/ج١٠٠/ص٤٥﴾
هرگاه مردم پیمانشكنی كنند، خداوند دشمنان را بر آنها مسلط می‌كند.


[
یا مالك] ان عقدت بینك و بین عدوك عقده او البسته منك ذمه فحط عهدك بالوفا وارع دمتك بالامانه و اجعل نفسك جنه دون ما اعطیت ﴿حضرت علی علیه‌السلام/نهج البلاغه/نامه ٥٣﴾
﴿ای مالك﴾ اگر بین خود و دشمنت پیمانی بستی و یا پیمان و پناه دادن را به او دادی، جامه وفا را بر عهد خویش بپوشان و تعهدات خود را محترم بشمار و برای حفظ آنها سینه خود را سپر قرار بده.


اسرع الاشیا عقوبه رجل عاهدته علی امر كان من نیتك الوفا له و فی نیته الغدر بك﴿حضرت علی علیه‌السلام/غررالحكم/ص١٩٧﴾
سریع‌ترین چیزها به كیفر مرد آن است كه با او پیمان بندی و قصدت وفای به آن باشد و او قصد خیانت به تو را داشته باشد.


[
یا مالك] فلا تغدرن بذمتك، و لا تخیسن بعهدك، و لا تختلن عدوك. فانه لا یجترى ء على الله الا جاهل شقى. و قد جعل الله عهده و ذمته امنا افضاه بین العباد برحمته، و حریما یسكنون الى منعته، و یستفیضون الى جواره ﴿حضرت علی علیه‌السلام/ نهج‌البلاغه/ نامه ٥٣﴾
﴿ای مالك﴾ هیچگاه به عهد و پیمات خیانت نكن و پیمان‌شكنی ننما و دشمنت را فریب مده، زیرا غیر از نادان و شقی كسی گستاخی بر خداوند روا نمی‌دهد ﴿چون عهدشكنی، گستاخی بر خداوند است﴾. خداوند عهدی را كه به نام ا و منعقد می‌شود از روی رحمت، مایه اسایش بندگان قرار داده و حریم امنی است كه در سایه نیروی آن، سكونت و آرامش پیدا می‌كند و با سرعت به سوی آن پناه می‌برند.

اعتصموا بالذمم فی اوتادها ﴿جضرت علی علیه‌السلام/ نهج‌البلاغه/ حكمت ١٥٥﴾
پیمان‌ها را با عمل به مقرراتش محكم نگهدارید

اشرف الهمم رعایه الدمام و افضل الشیم صله الارحام ﴿حضرت علی علیه‌السلام/ غررالحكم/ص٢٠٧﴾
شریف‌ترین همت‌ها، رعایت پیمان‌ها است و برترین روش‌ها، پیوند با خویشان است.

عده المومن اخاه نذر لاكفاره له فمن اخلف فبخلف الله بده و لمقته تعرض ﴿امام صادق علیه‌السلام/ اصول كافی/ج٢/ص٣٦٣﴾
وعده مومن به برادر دینی‌اش هم چون نذر است كه كفاره ندارد. كسی كه به آن وفا نكند، به مخالفت با وعده خدا برخاسته و خود را در معرض غضب خدا قرار داده است.

انا اهل بیت نری ما وعدنا علینا دینا كما صنع رسول الله ﴿امام رضا علیه‌السلام/بحارالانوار/ج٧٥/ص٩٧﴾
ما خاندانی هستیم كه وعده‌های خود را قرضی بر گردن خود می‌بینیم، چنان كه رسول خدا صلی الله علیه و آله چنین بود.
.  -  .

برچسب‌ها: نماینده مجلس , مهندس سبحانی فر , ریاست اداره راه سبزوار , معاونت فرمانداری سبزوار , امام جمعه روداب , بخشدار روداب , وفای به عهد ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین مطالب
   
داغ کن - کلوب دات کام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic